Fra Photoshop til hjemmeside

Vidste du, at Photoshop allerede for et par år siden holdt sølvbryllup med sine brugere? Mens vi har set en stor mængde af alle mulige programmer til dit og dat vandre hen over den virtuelle himmel og forsvinde ud i solnedgangen og glemslen, har Photoshop formået at holde sig på toppen og udvikle sig, så stort set alle grafikere i dag excellerer i denne software.

For de fleste designere af web er Photoshop en uundværlig del af hverdagen. Her skabes fundamentet til meget af det visuelle udtryk, som de forskellige hjemmesider får, og det er nemt at prædesigne og så overføre det design, man har udviklet, til det html-baserede CMS-system, som er valgt til den konkrete hjemmeside.

Photoshop er også ofte en nødvendighed – og ikke bare en mulighed – ved udviklingen af det grafiske design. Billedoptimering og etablering af særlige effekter sker bedst gennem et velgennemprøvet system som Photoshop, med efterfølgende upload til systemet.

Hjemmeside i et tag

Selv om mange designere foretrækker at arbejde i en egentlig html-editor, når de designer hjemmesider, så er der også mange, der anbefaler, at man laver designet i Photoshop.

Når designet så er klar, kan man lægge sine rullers og guidelines rundt på siden, sådan som den nu skal være. Herefter gemmer man tingene – images og hitml – og så er grundlaget egentlig skabt for en hjemmeside.

Efter eksporteringen fra Photoshop vil der være en del efterbehandling, fordi Photoshop ikke i sig selv er et meget udviklet kodningsværktøj til web. Her kan man for eksempel bruge Adobe GoLive, som fungerer meget fint sammen med Photoshop.

Fra billed til web

Oprindelig er Photoshop – man kan jo høre det på navnet – udviklet som et værktøj til at redigere fotos i. men programmet blev så super populært, at det blev til næsten alle grafikeres foretrukne, daglige arbejdsredskab. Derfor blev det også til den software, som mange grafikere bruger til at udvikle for eksempel en landing page. Ved hjælp af forskellige værktøjer skal designet så eksporteres til html – fra billede til web.

Få gode guidelines

Vi sørger for at guide dig godt og sikkert igennem, når du vil arbejde i Photoshop og få dit arbejde til at fungere på nettet.

Photoshop er et værktøj, som kan bruges til en uendelighed af grafiske virkninger. Stort set alle plakater, covers på magasiner og gengivelser af fotos, som er andet end díne snapshots fra ferien, har været en tur gennem Photoshop, så alle støder på programmet, hvor end de kigger hen.

På den måde er softwaren også blevet til grundlaget for meget af den grafik, der findes på hjemmesider.

Derfor er det vigtigt at søge gode guidelines. Vi er klar til at bistå dig, så du får brugt softwaren på den rigtige måde og får lagt en god afgrænsning af, hvor det er relevant at bruge, og hvor det ikke er så relevant.

Det er vigtigt at holde fast i, at Photoshop er et særdeles fremragende program til billedbehandling, og som så også kan bruges til at skabe det perfekte grundlag for et hjemmesidedesign. Med Photoshop har du alle muligheder for at justere filer, billedmanipulere og får adgang til en masse funktioner fra justeringslag, masker til markeringsværktøjer og en række andre lagfunktioner.

Skab dine helt egne udtryk med Photoshop ud fra det materiale, du nu engang råder over. Vi guider dig gerne, så du når de bedste resultater.