Hvad består et godt webdesign af?

En hjemmeside er altid et førstehåndsindtryk, og man får aldrig en ny chance for at lave dette første indtryk. Derfor er webdesignet også nødt til at ramme plet! Uanset om man er en stor eller lille virksomhed, og uanset hvilken branche man opererer i, er en hjemmesiden en online adgang til virksomheden. Det er med andre ord en facade, der skal plejes, og man skal sørge for, at den ser både god og indbydende ud. Det er på den måde langt nemmere at lokke nye kunder til, og hjemmesiden kan også være medvirkende til at fastholde eksisterende kunder. Hvis man for eksempel gerne vil vise sine besøgende de bedste DK fodbold væddemål, skal man have et dejligt dansk design.

Hvis en hjemmeside er kedelig, uinteressant og fyldt med stavefejl, er der ikke nogen, der vil finde den interessant, og så vil forbrugerne lynhurtigt søge et andet sted hen. Man skal derfor sørge for at optimere den mest muligt, og ønsker man billeder på hjemmesiden, kan man med fordel lære om Photoshop til webdesign – det kan give mange forspring.

En virksomhed bliver dømt på hjemmesiden

De fleste mennesker dømmer en virksomhed på dens hjemmeside, så der kan lige så godt sættes ind her med det samme. Men hvad er det så, der gør, at hjemmesiden kommer til at sparke røv? Det handler nemlig om meget mere, end at hjemmesiden blot skal være flot. En hjemmeside skal først og fremmest være brugervenlig, og det skal være nemt for forbrugerne at finde det, de har brug for. Designet skal også være flot, og man skal nemt kunne finde ud af, hvordan man kommer i kontakt med virksomheden. Det skal være tydeligt at se, hvem virksomheden er, hvad den laver, og hvad den kan levere. Det vigtigste er, at den appellerer til den rigtige målgruppe, og at de desuden finder den interessant. Det skal tydeligt fremgå, hvilke værdier virksomheden skaber, som i sidste ende skal føre til et køb.