Lær og bliv tryg

Selv om din virksomhed har et professionelt bureau koblet på udvikling og design af din hjemmeside, så er det en god idé selv at have føling med, hvad der rører sig inden for de nyeste trends og teknologier.

For bare få år siden var der for eksempel ingen, der tænkte på responsive design med integration mellem de forskellige platforme, som alle brugere af internettet i dag betjener sig af.

Når vi sagde – “det er en god idé at tænke responsive designs her”, så var der ikke mange, der forstod det. Alle sad jo ved en skærm ved skrivebordet, når de gik på internettet. I dag foregår en meget høj andel af al aktivitet på internettet via mobile platformer: Mobiltelefoner, iPads eller andre tablets. Vi browser, handler og gamer mobilt. At få designs og funktionalitet på en hjemmeside til at hænge sammen på tværs af alle de platforme, folk bruger på nettet, er i dag en meget vigtig del af det at skabe en hjemmeside.

Kursus giver dig tryghed

På den baggrund kan det være en god idé at deltage i et af de kurser, som vi tilbyder. Læringsforløb lyder så højtideligt, men du bliver opdateret på mulighederne og vil selv kunne forholde dig til en række ting på en mere kvalificeret måde, end hvis du er helt afhængig af den leverandør, du måtte vælge.

Nogle vil også gerne kunne gøre ting selv – arbejde med et CMS-system, hvor I selv lægger nye tekster ind eller udskifter billeder med nye og opdaterede. Har I en webshop, er det afgørende selv at kunne gøre varer passive, hvis de midlertidigt bliver udsolgt, eller skifte gamle typer ud med nye – lave tilbud og tilføje nye varegrupper og enkeltprodukter.

Vi tager fat, hvor jeres behov ligger, og skaber skræddersyede forløb, hvis der er brug for det.

Ned på jorden

For os er det vigtigt, at det at arbejde med hjemmesider bliver en daglig glæde. Vi bruger et kursus til at komme i øjenhøjde og skabe tryghed ved, at du måske selv skal ind at arbejde på din hjemmeside.

Samtidig bruger vi noget krudt på at sikre, at de linjer for designet og indholdet, som er lagt fra den strategiske start, kan blive fulgt, uden at vores kunder kommer til at arbejde i alt for stramme bånd.

Mange niveau

Kurserne ligger på det niveau, der er brug for. Er der brug for fokus på den tekniske side, så lægger vi fokus på det, er det derimod det grafiske design, det mest handler om, fokuserer vi på det. Men vi er også klar med stærk vejledning inden for content-området, så du kan få skabt et stærkt og vedkommende indhold. Og vigtigst af alt: Få skabt fundamentet til en hjemmeside, hvor visuelt udtryk, formål og indhold hænger sammen i en optimal helhed og bidrager til din forretning.